WIEMY KTO POWALCZY O ZŁOTO!

In News

Znamy wszystkich finalistów YONEX BWF WORLD SENIOR BADMINTON CHAMPIONSHIPS KATOWICE 2019! W sobotę odbyły się gry półfinałowe, które wyłoniły zawodników mających szanse na złoto. Wśród największych bohaterów siódmego dnia mistrzostw jest dwóch Polaków: Paweł Gasz i Jacek Hankiewicz.

Paweł Gasz znów zwycięski! W sobotę rozegrał trzy mecze, w których za każdym razem wygrywał. Rano, razem ze swoją partnerką Beryl Goodall (Anglia), pokonał niemiecką parę Wolfram Schatz/Renate Knotzsch 2:0 (21:16, 21:16). O 13:00 w grze pojedynczej wygrał z Matthiasem Kieferem (Niemcy) 2:0 (21:9, 21:11), a trzy godziny później, do spółki z Leopoldem Tukendorfem, w trzech setach wygrał z parą Heiner Hanrath/Michael Oversberg (21:17, 12:21, 21:17).

O złote medale Gasz powalczy z Serim Chintanaserim z Tajlandii w singlu, z Gerdem Pflugiem i Dietmarem Underem z Niemiec w deblu i z Hansem Schumacherem oraz Renate Gabriel w mikście. To również jeden z dwóch zawodników, którzy trzykrotnie wystąpią w niedzielę. Drugim takim jest Dan Travers ze Szkocji, który przeszedł jak burza przez wszystkie turnieje, w których wystąpił – czyli w singlu, deblu i mikście w kategorii powyżej 60 lat.

Prawdziwy popis w półfinale dał Jacek Hankiewicz. Po fascynującym spotkaniu z Joakimem Nordgrenem (Szwecja) Polak wygrał 2:1 (15:21, 21:16, 21:13). Po przegranej pierwszej odsłonie, w drugiej tracił już sześć punktów do przeciwnika. Hankiewicz odrobił straty i pewnie wygrał drugą partię, a trzecią otworzył kapitalnie i w pewnym momencie prowadził 9:0! Po kilku akcjach były olimpijczyk z Barcelony z 1992 roku chwycił się za łydkę i padł na ziemię. Przejęci kibice wstrzymali oddech, a na kort wbiegła pomoc medyczna. Hankiewicz mimo bólu wstał i utykając dokończył set. Wygrał!

Ścisnęło mi łydkę. Musiałem poprosić o pomoc lekarza, który zmroził mi ją, ale boli mnie nadal. Podejrzewam, że jest naderwana, ale nie chcę nic mówić. Jestem w finale i bardzo chciałbym w nim zagrać – powiedział tuż po spotkaniu bohater meczu. Pojedynek z Nordgrenem był dla niego trudny nie tylko ze względu na kontuzję. – Szwed miał bardzo dobrą taktykę. Cały czas zwalniał, wyprowadzał mnie z równowagi, przed każdym serwisem czekał długo. Nie potrafiłem się skoncentrować i dlatego przegrałem pierwszego seta. W drugim secie obiecałem sobie, że skupiam się tylko na sobie – mówi Hankiewicz.

Decyzja o wystąpieniu w finale zostanie podjęta w niedzielę rano, po konsultacji z fizjoterapeutą. Tam czeka na niego Chang-Jun Wu z Tajwanu, turniejowa „jedynka”. Wcześniej Hankiewicz zagrał pojedynek w turnieju debla +50 z Jerzym Dołhanem. Polska para uległa Duńczykom Peterowi Jensenowi i Bo Sorensenowi 1:2 (12:21, 21:17, 17:21).

Miłą niespodziankę zrobił również Dariusz Zięba. Zawodnik pokonał rozstawionego z numerem drugim Fernando Silvę (Portugalia) 2:0 (25:23, 21:12) w meczu kategorii 45+. – Gdybym nie wygrał pierwszego seta, mecz w drugiej części wyglądałby zupełnie inaczej – powiedział po meczu Zięba. Z polskiej ekipy do finału nie dostała się jedynie Dorota Grzejdak, która uległa w dwóch setach Kumiko Kushiyamie (Japonia) 0:2 (17:21, 18:21).

W pozostałych meczach nie brakowało emocji. Jednym z najgorętszych spotkań był pojedynek duńskiej pary Tommy Sorensen/Jesper Thomsen z Tajwańczykami Chien Kuang Chenem i Ming Wei Tsaiem w kategorii 35+. Zawodnicy z Europy, przy głośnym dopingu kibiców obu stron, w trzech setach wywalczyli awans do finału (21:15, 21:23, 21:7). Tam zagrają ze swoimi rodakami, parą Niels Blittrup/Casper Lund, którzy nie będą faworytami w finałowej potyczce. – Myślę, że znajomość przeciwnika to przewaga dla nas i powinniśmy być górą. Ale z drugiej strony możemy być trochę spięci, bo to my będziemy „musieli” wygrać – powiedział po meczu Jesper Thomsen.

Początek gier finałowych już od 9:00 w Spodku. Wstęp wolny!