KAMERY WPATRZONE W LINIĘ: INSTANT REVIEW SYSTEM

 In News

Międzynarodowa Federacja Badmintona (BWF) wprowadza nowe technologie. Na badmintonowych turniejach pojawił się system wideoweryfikacji i nie zabrakło go na YONEX BWF WORLD SENIOR BADMINTON CHAMPIONSHIPS KATOWICE 2019.

O tajnikach Instant Review System porozmawialiśmy z Michałem Kopanią, który razem z Jarosławem Nowiszem obsługuje cały system na turnieju.

System pomaga sędziom, jeśli nie widzą dokładnie danej sytuacji. Ocenia, czy lotka wpadła w pole, czy w aut – tłumaczy.
Odpowiedzialne jest za to 14 kamer dookoła każdego kortu. Obserwują one każdą linię.

Michał Kopania i Jarosław Nowisz – od nich zależy sprawne działanie systemu.

Z systemu mogą korzystać również sami zawodnicy. – Jeśli zawodnik lub para nie zgadzają się z decyzją arbitra, to może zgłosić prośbę o wideo weryfikację. Wtedy animacja pojawia się na głównym telebimie, żeby była widoczna dla zawodników i sędziego – mówi pan Michał. Zawodnicy muszą jednak ostrożnie korzystać z tego prawa. Jeśli okaże się, że nie mają racji, tracą jedną możliwość prośby. W całym meczu mają dwie takie szanse. Z kolei jeśli to sędzia się pomyli, a system przyzna rację zawodnikowi, gracz ma tę samą ilość szans jak przedtem.

Za działanie całego systemu odpowiedzialnych jest 168 kamer na 12 kortach. Obraz z nich jest odbierany przez komputer, który pokazuje informacje na trzech monitorach. Oprócz samych ujęć z kortów, są inne, bardzo ważne informacje. – Są tu również wykresy, które pokazują dane techniczne komputera, czyli obciążenie procesora i innych podzespołów. W tabelkach mamy inne informacje, takie jak na przykład ilość klatek na sekundę filmu z kamer. Dzięki nim widzimy, czy cały system działa w porządku i nic się nie psuje.

Turniej YONEX BWF WORLD SENIOR BADMINTON CHAMPIONSHIPS KATOWICE 2019 jest jednym z pierwszych w Polsce, na którym stosuje się technologię Instant Review System. Po raz pierwszy w badmintonie pojawił się w 2013 roku podczas World Superseries Final w Kuala Lumpur. To przyszłość tej dyscypliny. – Taki system może w przyszłości zastąpić sędziów liniowych – kończy Michał Kopania.

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

YONEX BWF WORLD SENIOR BADMINTON CHAMPIONSHIPS KATOWICE 2020