RAJ DLA MIŁOŚNIKÓW MUZYKI: NOSPR

 In News

Tuż obok Spodka, czyli głównej areny zmagań najlepszych badmintonistów na świecie, znajduje się Strefa Kultury. Pisaliśmy o niej w TYM miejscu, jednak wśród wszystkich jej atrakcji znajduje się jedno miejsce, które zasługuje na szczególną uwagę. To siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, o której kilka lat temu „Forbes” napisał „Muzyczna duma narodowa”. Teraz o jej magii będą mogli osobiście przekonać się uczestnicy mistrzostw na specjalnym koncercie powitalnym!

Cytat z Forbesa jest tu całkowicie na miejscu. Budynek oddany w 2014 roku NOSPR został wybrany w międzynarodowym konkursie. Wygrała propozycja Tomasza Koniora, który zaproponował budynek z cegły, okalający inny, przypominający kamień węgla. Cegły na powierzchni filarów są chropowate, wypalone tradycyjną metodą w XIX-wiecznym piecu, a we wnękach jaskrawoczerwone i gładkie. To odniesienie do Nikiszowca, zabytkowego osiedla górniczego, które również jest ogromną atrakcją turystyczną Katowic. W centrum budynku znajduje się Wielka Sala Koncertowa, czyli wizytówka siedziby NOSPR. To czołówka sal koncertowych na świecie. Akustyka jest tu perfekcyjna, a każdy detal został zaprojektowany w taki sposób, żeby nic nie zmieniło pierwotnej postaci dźwięku. To zasługa Yasuhisy Toyoty z przedsiębiorstwa Nagata Acoustics. Na widowni może zasiąść 1800 widzów, którzy z czterech poziomów mogą słuchać i obserwować nawet 220 muzyków. Oprócz wizytówki siedziby NOSPR, znajduje się tam również Kameralna Sala Koncertowa na 300 osób i aż 419 innych pomieszczeń, które nadają funkcjonalności budynkowi. Same koncerty cieszą się ogromnym zainteresowaniem i o bilety trzeba starać się z dużym wyprzedzeniem.

Zespół Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, po latach „tułaczki” po różnych lokalizacjach, w końcu zyskał wyłączną siedzibę na miarę swojego formatu. Sam zespół utworzył w 1935 roku Grzegorz Fitelberg i prowadził go do wybuchu II wojny światowej. W międzyczasie kierujący się zmieniali. Dziś dyrektorem naczelnym i programowym NOSPR jest Ewa Bogusz-Moore. Wraz z NOSPR występowało wielu znakomitych dyrygentów i solistów. Orkiestra koncertowała podczas licznych tournée i festiwali na całym świecie. Z zespołem współpracowali tacy artyści, jak Martha Argerich, Placido Domingo, Leonard Bernstein, Krystian Zimmerman, Artur Rubinstein, Mischa Maisky czy Pierre Fournier.

Uczestnicy Yonex BWF World Senior Badminton Championships na własne oczy i uszy będą mogli się przekonać o wyjątkowości siedziby NOSPR. Już 3 sierpnia, specjalnie dla zawodników mistrzostw, koncert zagra tam AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Początek o godzinie 19:00. Wstęp dla zawodników mistrzostw jest darmowy.

 

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

YONEX BWF WORLD SENIOR BADMINTON CHAMPIONSHIPS KATOWICE 2020