BADMINTON PONAD POKOLENIAMI

 In News

1507 badmintonistów z 56 krajów leżących na 6 kontynentach! To będzie prawdziwe święto badmintona w Katowicach. Kolorytu dodaje fakt, że będą to mistrzostwa świata seniorów, co należy rozumieć zupełnie inaczej niż w wypadku chociażby piłki nożnej…

Jest słoneczne popołudnie na Nikiszowcu, zajmujemy stolik na zewnątrz w Cafe Byfyj. Naprzeciw siada Paweł Gasz, legenda śląskiego badmintona, nasz murowany kandydat do medalu na Yonex BWF World Senior Badminton Championships Katowice 2019.

– Wie pani co, rozstawiliśmy się u was z kamerą przy stoliku, robimy rozmowę z 76-letnim badmintonistą, niesamowita historia – informuję przy barze. – Z panem Pawłem Gaszem? Jasne! My się tu na Nikiszowcu wszyscy znamy, trzymamy kciuki – odpowiada pani przyjmująca zamówienia.

Dwa lata temu Gasz zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata w Koczin, w Indiach. Teraz głos więźnie mu w gardle, kiedy mówi, że się gra, żeby wygrać, nie? Tym bardziej, kiedy turniej odbywa się w domu, prawie za rogiem. Po raz drugi wzruszenie odbiera mu mowę, kiedy Daniela Bielińska, instruktorka badmintona z Janowa, a prywatnie jego wnuczka, mówi o nim jako o najwspanialszym dziadku na świecie, dzięki któremu poznała badmintona.

Daniela wspomina, że jako dziecko zawsze czekała do końca treningu, żeby tylko zagrać z dziadkiem, choćby przez parę minut. Co ciekawe, dziadek przygodę z „kometką” rozpoczął dopiero jako trzydziestopięciolatek…

– Dziadkowi brakuje złota w jego kolekcji i myślę, że je zdobędzie. Dla mnie jest bezkonkurencyjny! – mówi Bielińska. Sama też ma pewność, że badminton zostanie z nią do końca jej życia.

Sport, który łączy pokolenia

Takich historii spod trzepaka z badmintonem w tle jest zdecydowanie więcej. W końcu kto nie uderzał z rodziną na plaży, w parku, na biwaku albo na wakacjach u babci (jak autor)?

– Naszym globalnym celem w związku z organizacją Yonex BWF World Senior Badminton Championships Katowice 2019 jest po prostu zachęcenie katowiczan do odbijania, wspólnej gry. Chcemy, aby po mistrzostwach zapanowała moda na badmintona – tłumaczy Wojciech Palikij, dyrektor turnieju.

To właśnie dlatego w ramach promocji turnieju organizatorzy rozkładają siatki w trakcie miejskich eventów, np. w Parku Śląskim, Parku pod Lipami na Giszowcu czy przed Spodkiem w trakcie gier w ramach siatkarskiej Ligi Narodów. – Ludzie chętnie chwytają za rakietki i zaczynają ze sobą grać, w końcu chyba prawie każdy w Polsce wie, jak się to robi! – mówi Palikij.

Do odbijania z córką (całe 100 uderzeń!) przyznaje się Mariusz Kałamaga, słynny komik i stand-uper z Bytomia. To także oficjalny ambasador katowickiego turnieju, do grona których zaliczają się jeszcze nadzieja polskiego badmintona Joanna Podedworny z Bierunia oraz Robert Mateusiak, olimpijczyk, najbardziej utytułowany gracz w historii.

Niewiele jest sportów, które pozwalają na rywalizowanie piętnastolatków z czterdziestolatkami, pięćdziesięcio- z siedemdziesięciolatkami. W trakcie turnieju zawodnicy zmierzą się w dziewięciu kategoriach wiekowych – od 35+ aż po 75+. To właśnie w tej kategorii wystąpi Gasz. Tym razem zagra również w mikście – po jednej stronie siatki stanie z reprezentantką Anglii, 77-letnią Beryl Goodall.

– Po ostatnich mistrzostwach Europy podeszła do mnie i zapytała, czy na mistrzostwach świata zagramy razem. Zgodziłem się, bo w Polsce nie ma w tych kategoriach wiekowych zawodniczek – wspomina katowiczanin.


Pokażemy światu Katowice!

Na mistrzostwa zjedzie do miasta 1507 badmintonistów z 56 krajów leżących na 6 kontynentach. Przyjadą do nas goście z najdalszych zakątków świata, wielu będzie z Azji, gdzie w wielu krajach badminton jest sportem numer 1. Będzie to wyjątkowa okazja do pokazania przybyszom Katowic, naszej kultury i gościnności.

Turniej będzie się odbywać w Spodku od 4 do 11 sierpnia. Ponadto od 7 sierpnia na lodowisku obok ruszą gry dla wszystkich chętnych w ramach Narodowych Dni Badmintona. Wreszcie przed Spodkiem powstanie strefa otwarta strefa kibica, gdzie oprócz leżaków staną… boiska do badmintona, a właściwie air badmintona, czyli odmiany gry na świeżym powietrzu (inna konstrukcja lotki). Specjalną atrakcją będzie koncert powitalny w NOSPR w dniu poprzedzającym gry.

– Zawodnicy będą mieli sporo czasu, żeby poznać nasze miasto. Dlatego promujemy nasz region i lokalne atrakcje, tak jak choćby Nikiszowiec czy Dolina Trzech Stawów – mówi dyrektor.

Wstęp na Yonex BWF World Senior Badminton Championships Katowice 2019 i imprezy towarzyszące jest całkowicie bezpłatny. Warto śledzić oficjalny profil imprezy na Facebooku: Silesia Badminton.

— —

Tekst ukazał się również w Miesięczniku Roździeńskim.

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

YONEX BWF WORLD SENIOR BADMINTON CHAMPIONSHIPS KATOWICE 2019