KOLEBKA POLSKIEGO SPORTU: STADION ŚLĄSKI

 In News

Stadion Śląski to prawdziwa legenda polskiego sportu. Jego ściany „oddychają historią”, a kibice zgromadzeni na nim podczas meczów przez kilkadziesiąt lat przeżyli mnóstwo sukcesów dopingując „biało-czerwonych”. Stadion Śląski znajduje się rzut beretem od Katowic, w chorzowskim Parku Śląskim. Nie zobaczenie go, będąc tak niedaleko od niego, to po prostu grzech!

Decyzję o budowie stadionu podjęto na początku lat 50. Duża, wielofunkcyjna arena miała stanowić dopełnienie projektu Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku – wówczas największego parku miejskiego w Europie.  Uroczyste otwarcie i inauguracyjny mecz odbył się w 1956 roku. Nieprzypadkowo, w dniu największego święta PRL, czyli 22 lipca. Na murawie zmierzyły się piłkarskie reprezentacje Polski i NRD. Wówczas Polska przegrała, ale rok później Stadion Śląski był areną wielkiej wygranej Polaków. Biało-czerwona kadra pokonała  Związek Radziecki 2:1, a zwycięstwo oprócz sportowego wymiaru, niosło również przesłanie polityczne. Na stadionie, oprócz piłki nożnej, odbywały się też m.in. zawody żużlowe czy lekkoatletyczne.

Od początku istnienia Stadion Śląski był największy w kraju. Trzy lata po jego otwarciu zamontowano na nim sztuczne oświetlenie – pierwsze w Polsce. Stadion miał wówczas pojemność 87 tysięcy widzów. Chętnych na oglądanie meczów było jednak więcej! Rekord frekwencji padł w 1963 roku. Mecz Pucharu Europy Mistrzów Krajowych pomiędzy Górnikiem Zabrze a Austrią Wiedeń oglądało aż 120 tysięcy osób! Z biegiem czasu pojemność zmniejszano ze względów bezpieczeństwa. Dziś po kilku przebudowach Stadion Śląski może pomieścić 55 tysięcy osób. Ma pełne zadaszenie i nowoczesną bieżnię lekkoatletyczną. Już nie jest największy w kraju – prym wiedzie od kilku lat Stadion Narodowy w Warszawie, jednak Śląski wciąż ma magię i coś specjalnego w sobie.

Po meczu piłkarskim Polski z Anglią w 1973 roku brytyjscy dziennikarze nazwali go „kotłem czarownic”. Wszystko z powodu obłędnej wrzawy kibiców, która przez 90 minut towarzyszyła piłkarzom podczas meczu. Co więcej, Polska wygrała tamten mecz 2:0. Polskim kibicom stadion kojarzy się dobrze też z powodu innych ważnych meczów. Nasza reprezentacja cztery razy zapewniała sobie na Śląskim awanse na wielkie imprezy – w 1977, 1985 i 2001 roku na Mistrzostwa Świata, a w 2007 roku na Mistrzostwa Europy.

Oprócz imprez sportowych, Stadion Śląski gościł również koncerty. Grali na nim m.in. Iron Maiden, The Rolling Stones, AC/DC, The Police, U2 czy Red Hot Chilli Peppers.

Przychodząc na Stadion Śląski, na własne oczy widzisz dziesiątki lat polskiego sportu. Kilkadziesiąt sukcesów i tyle samo rozpaczy. Święcone tutaj triumfy były ucieczką ludzi od szarej i często smutnej rzeczywistości. Dziś, choć życie w Polsce jest inne niż kilkadziesiąt lat temu, wygrane Polaków na Stadionie Śląskim wciąż potrafią przenosić w inną rzeczywistość.  Dlatego tym bardziej warto wybrać się tam na wycieczkę.

Na stadion najłatwiej dostaniesz się tramwajem. Na przystanku „Katowice Rondo” wsiądź w linię 0, 6, 11, 19 lub 23 i wysiądź na przystanku „Chorzów Stadion Śląski”. Stadion można zwiedzać codziennie. Więcej informacji na stronie http://stadionslaski.pl/oferta/zwiedzanie/. Tuż obok stadionu znajduje się Park Śląski, który jest jednym z największych parków miejskich w Europie. Na jego terenie znajduje się również Śląski Ogród Zoologiczny, planetarium oraz wesołe miasteczko „Legendia”. Cały obszar można też zobaczyć z góry – w Parku Śląskim funkcjonuje kolej linowa „Elka”.

— —

Foto: Michozord [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

YONEX BWF WORLD SENIOR BADMINTON CHAMPIONSHIPS KATOWICE 2019