PIĘKNO PRZYRODY: DOLINA 3 STAWÓW

 In News

Czasami każdy z nas chce pobyć bliżej przyrody. Miejski zgiełk zaczyna nas denerwować i mamy ochotę poleżeć nad jeziorem, zrelaksować się czy nawet poopalać na plaży. Nie trzeba wtedy jechać daleko. Katowice mają sporo miejsc, gdzie można poczuć się z dala od miasta. Jedno z nich znajduje się niemal w samym jego centrum! Poznajcie Dolinę 3 Stawów.

Dolina 3 Stawów to niesamowite miejsce w centrum wielkiej aglomeracji. Znajduje się tuż obok lotniska sportowego Muchowiec i węzła murckowskiego. Całość zajmuje obszar 86 hektarów, a sam obszar wodny to aż 9 hektarów. Nazwa „Dolina 3 Stawów” wzięła się od trzech największych stawów:  Łąka, Oczko i Kajakowy. Nie dajcie się jednak nabrać. Tak naprawdę, jest  tu również kilka mniejszych, urokliwych stawów. Przyroda parku jest bardzo zróżnicowana. Występują tu lasy mieszane z dębami, sosnami i brzozami. To również siedlisko wielu zwierząt, w tym gatunków chronionych roślin i płazów.  Będąc w Dolinie Trzech Stawów, aż trudno uwierzyć, że jest się w centrum tak dużego miasta jak Katowice.

Dolina jest naprawdę na wyciągnięcie ręki. Dojazd rowerem ze Spodka na miejsce zajmuje niecałe 20 minut. To miejsce idealne na wycieczki rowerowe (jest tu stacja rowerów miejskich) , pikniki, plażowanie, zażywanie kąpieli czy spacery. W pobliżu przystani wodnej można zagrać w siatkówkę na piaszczystych boiskach. Sporo kawiarni i restauracji zapewnia zaplecze gastronomiczne, więc spokojnie możesz spędzić tu cały dzień!

Bardzo popularna jest również trasa rolkarska. Ma długość około 3,5 kilometra i jest jedną z najlepszych w całej okolicy! Jeżdżąc nią, pokonujemy pagórki, zakręty i zjazdy. Spory ruch to nie przeszkoda – trasa jest bardzo szeroka i każdy znajdzie tam miejsce dla siebie. Z toru korzystają również rowerzyści, biegacze i spacerowicze – to za sprawą oddzielonej pasem zieleni  ścieżki dla pieszych. Z trasy można korzystać po zachodzie słońca – całość ma sztuczne oświetlenie.

To nie wszystkie atrakcje dla osób, które lubią dbać o swoją kondycję. Na terenie kompleksu są również siłownie plenerowe oraz ścieżka zdrowia. To połączenie kilku przyrządów do ćwiczeń, które sprawdzają zwinność i równowagę. Co ważne, mogą z niej korzystać dorośli i dzieci. W kompleksie Doliny 3 Stawów, specjalnie dla najmłodszych, znajdują się również place zabaw.

Tuż obok Doliny 3 Stawów jest lotnisko Katowice-Muchowiec. Kiedyś obsługiwało loty pasażerskie, ale od lat 60. jego rola zaczęła się zmieniać. Dziś to lotnisko sportowe, na którym organizowane są nie tylko imprezy lotnicze, ale także koncerty, pokazy i zloty motoryzacyjne.

W Dolinie 3 Stawów każdy amator sportu i przyrody znajdzie coś dla siebie. To miejsce, gdzie zdystansujesz się od miasta, nie wyjeżdżając z niego!

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

YONEX BWF WORLD SENIOR BADMINTON CHAMPIONSHIPS KATOWICE 2019